Zaujímavý pacienti

Apríl 2020

11.05.2020 21:31

 Tento mesiac bola naším najzaujímavejším pacientom 13,5 ročná sučka yorkšírskeho teriéra Kora, ktorá k nám prišla s postupným zväčšovaním sa bruška, začínajúcou apatiou a nechutenstvom. Po vyšetrení ultrazvukovým prístrojom ale aj RTG vyšetrením sme potvrdili pôvodný predpoklad výskytu nádorového procesu. Nakoľko sa jednalo o pomerne starého psíka sme po zvážení všetkých pre a proti a po konzultácii s majiteľkou pristúpili k laparotomii, počas ktorej sme zistili, že nádor sa nachádza na slezine. Vykonali sme splenektomiu (odstránenie nádorovo zmenenej sleziny) (obr.č.1), súčasne sme previedli aj ovariohysterektomiu (sterilizáciu) z dôvodu výskytu cystycky zmenených vaječníkov. Kora sa zotavovala po operácii na kyslíkovom prístroji (obr.č.2). Ďalší deň po vykonanom zákroku sa výrazne zlepšila, nakoľko sa jej uľavilo od bolesti a pri odstraňovaní stehov (10ty deň po zákroku) sa chovala, podľa majiteľky, už úplne normálne (obr.č.3)

 

obr.č.1 obr.č.2  obr.č.3. 

Marec 2020

11.05.2020 21:18

 V marci sme popri iných, nie menej, zaujímavých pacientoch riešili prípad nájdenej čivavy s poraneným okom. Pri dôslednejšom vyšetrení sme objavili pomerne hlboký vred rohovky na ľavom oku. Takto hlboký vred na rohovke (obr.č.1) sme navrhli riešiť chirurgicky, metódou tharsorhafie (prešitím oka pomocou tretieho viečka na dobu dvoch týždňov) (obr.č.2). Po uvoľnení prišitého tretieho viečka rohovka vyzerala veľmi dobre a na poranenej rohovke zostala síce jazva, ale hlboký vred sa nám podarilo vyliečiť (obr.č.3)

 

obr.č.1 obr.č.2

obr.č.3

Február 2020

11.05.2020 20:52

 Vo februári bol najzaujímavejším pacientom mladý kocúr plemena Mainská Mývalia mačka. Maxík k nám prišiel s problémom, ktorý u neho pretrvával už neaký čas (viac ako týždeň). Jednalo sa o zvracanie, Maxík bol apatický, nejavil záujem o okolie. Kontrastným RTG vyšetrením sme zistili veľmi pomalú pasáž kontrastnej látky tráviacim traktom a bola navrhnutá revízia brušnej dutiny. Pri tomto zákroku sme objavili invagináciu tenkého čreva (obr.č.1) v dĺžke cca 5cm, nakoľko už nebolo možné črevo vytiahnuť do pôvodnej pozície, tak sme vykonali resekciu poškodenej časti tenkého čreva (obr.č.2) a sutúru (zošitie) zostávajúcich častí tenkého čreva (obr.č.3). Maxík sa po tomto zákroku pomerne rýchlo začal zotavovať, prestal zvracať a začal sa opäť hrať a zaujímať o okolie.

obr.č.1  obr.č.2 obr.č.3

     

Február 2017

30.03.2017 10:32

 V mesiaci február bol snáď najzaujímavejším pacientom zlatý retriever u ktorého sme diagnostikovali prítomnosť polypov v močovom mechúre. Prvotné príznaky, prítomnosť krvi v moči, nasvedčovali skôr močovým kameňom, po bližšej diagnostike sme objavili v močovom mechúre útvar, ktorý nevykazoval charakter močového kameňa (obr.1). Rozhodli sme sa pre chirurgické odstránenie tohoto útvaru a ako sa neskôr histologickým vyšetrením potvrdilo jednalo sa o polypy (obr.2). Po odstránení sa celkový stav pacienta zlepšil a taktiež sa už neobjavila krv v moči.

obr.1 obr.2 

August 2016

24.09.2016 15:45

 Dlhšie sme sa nepochválili neakým zaujímavým pacientom. Nieje to tým, že by sme žiaden zaujímavý prípad neriešili, ale nebudeme sa chváliť bežnými zákrokmi. Tento prípad je zaujímavý skôr použitou technikou riešenia ako samotným prípadom. Jedná sa o 5mesačné mačiatko britskej mačky, ktoré si zlomilo nôžku. Vzhľadom k veku a charakteru zlomeniny sme sa rozhodli pre osteosyntézu pomocou kostných viazačov, ktoré zabezpečujú dostatočnú pevnosť a niesú traumatizujúce okolité tkanivo a samozrejme neobmedzujú kosť v ďalšom raste. Mačiatko nôžku začalo intenzívne používať už v prvom týždni po zákroku bez akýchkoľvek obmedzení.

  

December 2015

24.01.2016 16:48

 V decembri sme riešili skôr prípady hodné zimného obdobia, t.j.zlomené nohy, ruptúry kolených väzov. Zaujímavý bol prípad psíka, ktorý prišiel s fraktúrou prednej končatiny. Prípad bol o to zaujímavejší, že tú istú nožičku mal zlomenú aj pred cca 3 rokmi. Majiteľ žiaľ nenechal odstrániť osteosyntetický materiál po vyhojení pôvodnej zlomeniny a tak došlo k postupnému oslabovaniu takto tenkej kostičky, až došlo k opätovnej fraktúre. Našou úlohou bolo odstrániť pôvodnú platničku a nahradiť ju novou, ktorá nám zafixovala novú zlomeninu.

November 2015

24.01.2016 16:24

 Popri mnohých pacientoch, ktorých sme ošetrili počas tohto mesiaca, nejde spomenúť snáď jeden z najzaujímavejších prípadov našej praxe a tým je sučka zlatého retrievera s diagnozou Anaplasma. Anplazmoza je ochorenie spôsobené baktériou, ktorá sa nachádza v krvi postihnutého jedinca a dokáže spôsobovať anémiu a tým aj ďalšie klinické príznaky (apatia, nechutenstvo, zvracanie,...). Táto baktéria je prenášaná kliešťami a bodavým hmyzom a doteraz sa vyskytovala hlavne v teplejších oblastiach Slovenska. Pomerne dobrou správou je, že sa dá celkom úspešne liečiť, pokiaľ je diagnostika správna a rýchla. Určite si poviete, že kliešte a komáre sa v tomto období nevyskytujú, ale inkubačná doba tohto ochorenia je 20 - 80 dní, takže sa môže prejaviť kedykoľvek. V našej ambulancii ponúkame možnosť nechať si psíka otestovať na 4 najčastejšie ochorenia prenášané kliešťami a bodavým hmyzom (Lymská borelioza, Erhlichioza, Dirofilarioza a Anaplasmoza). Výsledok testu vieme vyhodnotiť do 1Otich minút.

      Na obrázku je veľké množstvo Leukocytov (modré pomerne veľké bunky) a Anaplasmou zničené Erytrocyty( slabo ružové drobné kúsky červených krviniek)

Október 2015

05.11.2015 20:50

Snáď najzaujímavejší pacient uplynulého mesiaca bol malý yorkšírsky terriér Justy, ktorý sa nevedel vyprázdniť. RTG diagnostikou sme zistili perineálny pruh (roztrhnutie svalov okolo konečníku, obr.č.1). Použili sme metódu implantácie polypropylénovej sieťky ako náhrady roztrhnutých a atrofovaných svalov (obr.č.2). Rana sa pekne vyhojila a Justy je momentálne bez problémov.

 

obr.č. 1                                                   obr.č.2

Júl, August 2015

07.10.2015 21:37

 Celé leto bolo plné zaujímavých pacientov, ale keďže máme nový prístroj, tak aspoň malá ukážka toho, čo ním vieme vyšetriť a diagnostikovať. 

 

    Ušný svrab vo zvukovode                                                       Nádorové bujnenie v tlamičke zakrslého králička

 

Jún 2015

10.07.2015 22:04

 I minulý mesiac bol plný zaujímavých pacientov. Za všetkých jeden z tých exotickejších. Mláďa veľhada, ktoré malo silnú panoftalmitídu (zápal štruktúr v okolí a za očným bulbusom.). Žiaľ oko sa nám nepodarilo zachrániť, ale po enukleácií je mladý had v poriadku.

1 | 2 >>