Zaujímavý pacienti

30.03.2017 10:32

 V mesiaci február bol snáď najzaujímavejším pacientom zlatý retriever u ktorého sme diagnostikovali prítomnosť polypov v močovom mechúre. Prvotné príznaky, prítomnosť krvi v moči, nasvedčovali skôr močovým kameňom, po bližšej diagnostike sme objavili v močovom mechúre útvar, ktorý nevykazoval charakter močového kameňa (obr.1). Rozhodli sme sa pre chirurgické odstránenie tohoto útvaru a ako sa neskôr histologickým vyšetrením potvrdilo jednalo sa o polypy (obr.2). Po odstránení sa celkový stav pacienta zlepšil a taktiež sa už neobjavila krv v moči.

obr.1 obr.2 

24.09.2016 15:45

 Dlhšie sme sa nepochválili neakým zaujímavým pacientom. Nieje to tým, že by sme žiaden zaujímavý prípad neriešili, ale nebudeme sa chváliť bežnými zákrokmi. Tento prípad je zaujímavý skôr použitou technikou riešenia ako samotným prípadom. Jedná sa o 5mesačné mačiatko britskej mačky, ktoré si zlomilo nôžku. Vzhľadom k veku a charakteru zlomeniny sme sa rozhodli pre osteosyntézu pomocou kostných viazačov, ktoré zabezpečujú dostatočnú pevnosť a niesú traumatizujúce okolité tkanivo a samozrejme neobmedzujú kosť v ďalšom raste. Mačiatko nôžku začalo intenzívne používať už v prvom týždni po zákroku bez akýchkoľvek obmedzení.

  

24.01.2016 16:48

 V decembri sme riešili skôr prípady hodné zimného obdobia, t.j.zlomené nohy, ruptúry kolených väzov. Zaujímavý bol prípad psíka, ktorý prišiel s fraktúrou prednej končatiny. Prípad bol o to zaujímavejší, že tú istú nožičku mal zlomenú aj pred cca 3 rokmi. Majiteľ žiaľ nenechal odstrániť osteosyntetický materiál po vyhojení pôvodnej zlomeniny a tak došlo k postupnému oslabovaniu takto tenkej kostičky, až došlo k opätovnej fraktúre. Našou úlohou bolo odstrániť pôvodnú platničku a nahradiť ju novou, ktorá nám zafixovala novú zlomeninu.

24.01.2016 16:24

 Popri mnohých pacientoch, ktorých sme ošetrili počas tohto mesiaca, nejde spomenúť snáď jeden z najzaujímavejších prípadov našej praxe a tým je sučka zlatého retrievera s diagnozou Anaplasma. Anplazmoza je ochorenie spôsobené baktériou, ktorá sa nachádza v krvi postihnutého jedinca a dokáže spôsobovať anémiu a tým aj ďalšie klinické príznaky (apatia, nechutenstvo, zvracanie,...). Táto baktéria je prenášaná kliešťami a bodavým hmyzom a doteraz sa vyskytovala hlavne v teplejších oblastiach Slovenska. Pomerne dobrou správou je, že sa dá celkom úspešne liečiť, pokiaľ je diagnostika správna a rýchla. Určite si poviete, že kliešte a komáre sa v tomto období nevyskytujú, ale inkubačná doba tohto ochorenia je 20 - 80 dní, takže sa môže prejaviť kedykoľvek. V našej ambulancii ponúkame možnosť nechať si psíka otestovať na 4 najčastejšie ochorenia prenášané kliešťami a bodavým hmyzom (Lymská borelioza, Erhlichioza, Dirofilarioza a Anaplasmoza). Výsledok testu vieme vyhodnotiť do 1Otich minút.

      Na obrázku je veľké množstvo Leukocytov (modré pomerne veľké bunky) a Anaplasmou zničené Erytrocyty( slabo ružové drobné kúsky červených krviniek)

05.11.2015 20:50

Snáď najzaujímavejší pacient uplynulého mesiaca bol malý yorkšírsky terriér Justy, ktorý sa nevedel vyprázdniť. RTG diagnostikou sme zistili perineálny pruh (roztrhnutie svalov okolo konečníku, obr.č.1). Použili sme metódu implantácie polypropylénovej sieťky ako náhrady roztrhnutých a atrofovaných svalov (obr.č.2). Rana sa pekne vyhojila a Justy je momentálne bez problémov.

 

obr.č. 1                                                   obr.č.2

07.10.2015 21:37

 Celé leto bolo plné zaujímavých pacientov, ale keďže máme nový prístroj, tak aspoň malá ukážka toho, čo ním vieme vyšetriť a diagnostikovať. 

 

    Ušný svrab vo zvukovode                                                       Nádorové bujnenie v tlamičke zakrslého králička

 

10.07.2015 22:04

 I minulý mesiac bol plný zaujímavých pacientov. Za všetkých jeden z tých exotickejších. Mláďa veľhada, ktoré malo silnú panoftalmitídu (zápal štruktúr v okolí a za očným bulbusom.). Žiaľ oko sa nám nepodarilo zachrániť, ale po enukleácií je mladý had v poriadku.

02.06.2015 22:10

 Mesiac máj bol plný zaujímavých paceintov. Zo všetkých uvádzame pacienta, ktorý nám uzavrel mesiac máj. V skorých ranných hodinách v piatok sme priviedli na svet cisárskym rezom tieto krásne tri šteniatka yorkšírskych teriérov.

21.03.2015 21:23

Zaujímavý pacient sa nám objavil aj nedávno. Americký stafford, ktorý mal problémy zo zvracaním. Pri bežnom klinickom vyšetrení sme nezistili žiadne abnormality a tak sme sa rozhodli pre RTG vyšetrenie. Po podaní kontrastnej látky sa nám podarilo objaviť zaujímavý nález (obr.č.1) a po laparotomií sme už vedeli čo spôsobovalo zvracanie (obr.č.2)

  

  obr.č.1                                                              obr.č.2

28.01.2015 10:44

Jedným zo zaujímavejších pacientov tohto mesiaca bola určite 12 ročná fenka maltézskeho psíka Ellie. Prišla na pohotovostné ošetrenie z problémom skôr neurologickým, nakoľko sa nevedela postaviť na zadné nohy. Pri komplexnom vyšetrení, sme nezaznamenali výrazné neurologické ťažkosti, ale objavili sme pomerne veľký útvar v brušnej dutine (obr.1), ktorý spôsoboval ťažkosti s pohybom a navrhli sme laparotomiu, čiže revíziu brušnej dutiny v celkovej anestéze. Objavili sme útvar, ktorý vyrastal zo sleziny ( obr.2, predpokladáme, že sa jednalo o hemangiom, nakoľko sme neobjavili žiadne metastázy), ten sme odstránili a veľká bojovníčka Ellie sa pomerne rýchlo začala vracať do normálneho stavu. Dnes už zase behá a je veselá.

        

obr.1                                                                       obr.2

1 | 2 >>

Kontakt

Yourvet, s.r.o. (MVDr. Chnúrik Branislav) Vyšný koniec 166
023 54 Turzovka
IČO 47441810
0917 172 181
0907 851 577
branislavchnurik@gmail.com